Az élet tele van megoldandó helyzetekkel. Nem mindegy, hogy miként állunk hozzá. Mint probléma, vagy mint feladat. Egy „probléma” nem azért van, hogy belemerülj. Azért van, hogy megoldást találj és sikeresebben, tapasztaltabban haladj tovább.
Láthatsz te is embereket, akik mindig panaszkodnak. Akiknek minden szembejövő új helyzet problémaként jelenik meg. Mindenben csak problémákat látnak, minden váratlan újdonság nehézséget jelent. És persze láthatsz olyan embereket, akik tele vannak feladatokkal, állandóan hol ezt, hol azt csinálják, hol itt láthatod, hol ott, hol ilyen újdonságokkal tűnik fel, hogy olyanokkal, és meg sem áll. És boldog. Nagyon boldog. Nem véletlen ám.
Én úgy szeretem látni az ilyen embereket. Pörögnek. Vidámak. Dolgosak, nagyon dolgosak. Sokszor igen elfoglaltak valóban, de nem más foglalja le őket, mint saját maguk. Saját maguk kreálják a feladatokat, a munkát, az alkotást, az újdonságok felfedezését és még sorolhatnánk.
Probléma vagy feladat?
Aki viszont a problémákat problémaként, nehézségként éli meg, az nehezen birkózik meg az élet váratlan helyzeteivel. És valószínűleg nem jó neki. Ha valaki így éli meg az életet, az joggal hiszi, hogy az élet irányítja őt. Ha így is érzed magad, ne aggódj, van rá megoldás.
De ha bárki képes nézőpontot váltani és a felmerülő helyzetekre feladatként tekinteni, akkor bizony fordul a kocka. Onnantól kezdve ő fogja irányítani az életet.
Vedd hát kezedbe az irányítást! Meg tudod tenni, mindjárt mondok is pár trükköt hozzá.
Minden helyzetre hány és hány megoldás van. Persze, nem mindig látszik. Sokszor a legegyszerűbb megoldás lenne a jó megoldás, melyre az ember nem is gondol. De figyeld meg, ha a megoldásokra fókuszálsz, egyre jobban fog menni. Ezt is lehet tanulni. És igen, lehet fejlődni.
Trükk a probléma megoldásához, hogy ne problémát láss, hanem feladatot…
Sokszor azért nehéz megtalálnunk a megoldást, mert mindent egyben nézünk. Egy óriási falatként nézünk az egész helyzetre. Holott legtöbbször sok kisebb tényezőből, sok kisebb lépésből, feladatból tevődik össze egy egész naggyá.
Vedd hát észre és bontsd hát le kisebb lépésekre, kisebb feladatokra.
Aztán írd le! Ne fejben tartsd!
Tedd ki magad elé, írd le!
Ahogy kitetted magad elé, akár egy papírra, akár a számítógépedbe írtad és úgy nézel rá, rögtön egyszerűbbnek fog tűnni az egész halmaz, figyeled meg!
Persze a részegységek között lehetnek fontossági sorrendek, de lehet, hogy nincsenek. Ha nincsenek, kezd azzal a lépéssel, amit meg tudsz oldani legkönnyebben. Ami a legegyszerűbbnek látszik, vagy amihez leginkább van kedved az összes többi lépéshez képest. És csináld meg!
Figyeld meg, hogy miképp fogod érezni magad, ahogy kipipálhatod az első pontot. Boldog leszel. És persze, hogy boldog leszel, mert egy teherrel kevesebb és egy lépéssel közelebb vagy a célodhoz. Egy álom megvalósításához, vagy egy nehézség leküzdéséhez.
Aztán vedd a következő lépést, ami szimpatikus és hajrá tovább így.
Persze, ha nem lehet válogatni, akkor bizony kell ide még valami. Kell az eltökéltséged, a kitartásod, a konfrontálásod a lépésekkel. Az előbbihez is kell természetesen, de itt jobban szükséged lesz rá. Viszont annál nagyobb felszabadulás lesz, ahogy pipálod ki a lépéseket. Csak állj neki.
A megoldatlan problémák és a boldogtalanság
A megoldatlan problémák sora bizony elveszi az életkedvet. Minél több megoldatlan feladatot halmoz fel az ember, annál rosszabbul fogja érezni magát. Egyszerűen lépésről-lépésre fogja elveszíteni a boldogságát úgy, hogy észre sem veszi, de egyszercsak ott találja magát, hogy bár nem lenne oka rá, mégis boldogtalan. Valahogy már nincs benne az a tűz, ami lehetne, valahogy már nem vágyik szárnyalásra, pedig szárnyalhatna, valahogy már nem szeretne alkotni, pedig alkothatna, valahogy elvesztette a célját.
Ezért sose engedd meg magadnak, hogy a feladatok eltemessenek! Még a közelébe se engedd magad ehhez az érzéshez! Persze ebből is van kiút, de minek elérni ide, ha nem szükséges?
Tudod, minden ilyen elvégzendő feladat leköti a figyelmed. Leköti a múltban, ahelyett, hogy a jelenben lennél és terveznéd a jövőt. Minél több ilyen figyelmed van lekötve, annál kevésbé vagy a jelenben és annál kevésbé tudod észrevenni a jelen szépségeit, örömeit, annál kevésbé tudsz kreálni és építeni a jövőd.
Találkoztál már olyan üzletemberrel, akinek annyi feladata volt, hogy a családjára nem volt ideje? Se ő, sem a családja nem volt boldog. Ez persze lehet a sok-sok hátrahagyott, el nem végzett kötelezettség miatt, és persze lehet attól, hogy nincs megszervezve barátunk élete megfelelően. De ha megnézzük, ez is csak egy feladat. Úgyhogy, ha netán ilyen cipőben járnánk, rá kell jönnünk, hogy ez is valójában csak egy megoldatlan feladat.
De miképp is kezdj hozzá, hogy új útra tereld életed? Egy tudatosabb, egy kevésbé random, egy kevésbé terhes, egy kevésbé problémás, de akár feladatokkal és kreativitással és örömmel teli élet irányába?
Hiszen a célok elérése és a problémák, akadályok sikeres leküzdése folyamatosan a boldogság, az öröm és az egyre nagyobb magabiztosság irányába visz.
Ha úgy érzed, hogy több tűz lenne benned…
Tehát ha úgy érzed, hogy valamikor több tűz égett benned és szeretnéd visszakapni, akkor próbáld ki a következőt:
- Szedd sorba azokat a feladatokat, kötelezettségeket, melyeket halogatsz, melyeket el kellene végezni, de nem tetted meg. Szedd sorba ezeket, mégpedig az életed valamennyi területén.
Lehet ez akár egy meg nem írt válasz, egy fel nem szerelt lámpa, egy fel nem hívott barát, egy a munkahelyen halogatott feladat, egy ki nem mondott köszönet, egy meg nem adott tartozás, egy vissza nem adott könyv, bármi, amiről úgy érzed, hogy meg kellett volna tenni, de nem tetted meg. - Írd le ezeket egy papírra, vagy számítógépbe. Akár szétszedheted és az élet különböző területein lévőket külön helyre írod fel. Például külön papírra vagy doksiba a magánélethez kapcsolódó kötelezettségeket, egy másik papírra a munkahelyieket és így tovább.
- Válaszd ki azt, amit a legkönnyebben vagy akár a leggyorasabban meg tudsz csinálni és csináld meg. Ha elvégezted pipáld ki. Ez jól fogja mutatni neked, hogy hogy haladsz előre és önbizalommal fog eltölteni.
- Haladj szépen sorra csak így tovább és egyszer a végére fogsz érni. Figyeld meg jól fogod érezni magad. Nagyon jól fogod érezni magad. És ekkor nyugodtan veregesd meg a vállad.
A problémamentes élet vajon jó vagy rossz?
Ne gondold, hogy el lehet érni, sőt, talán mondhatom azt is, hogy ne is akard elérni, hogy semmi feladatod ne legyen. Hogy mindent kipipálj és ne jöjjenek újabbak. Ez a pont lenne a totális boldogtalanság. Amikor nincs mit csinálni. Amikor nincsenek már új ötletek. Amikor mások már nem számítanak ránk.
Nem, nem! Ne legyen illúziónk. Mindig is lesznek feladatok, megoldandó élethelyzetek, de ez így rendben is van. Ezek megoldása újabb és újabb öröm forrása lesz. Csak egy valamibe ne fuss bele! Mégpedig abba, hogy oly mértékű kötelességet és megoldandó feladatot halmozol fel, mely már maga alá temet. Ne érd el ezt a szintet!
Ha kell, ha oly sok feladatod jön elő újra és újra, akkor dolgozz ki egy rendszert magadnak, mely jól mutatja ezeket a feladatokat – ahogy például fent is olvashattad – és melyeket segítenek neked, hogy irányban maradj. Nem gond, ha elfoglalt vagy. Nem gond, ha sok feladatod van. Csak tudd az irányításod alatt tartani!
Tehát figyelj rá, hogy ne hagyd kontrollálatlanul a feladataidat, mert problémákká alakulnak. Míg, ha kontrollod alá veszed őket, akkor bizony alkotássá és jövőépítéssé válnak.
Tartozol ennyivel magadnak és azoknak, akik számára fontos vagy és akik számodra is fontosak.
Sok sikert hozzá!
Barátsággal: Novák Antónia